IGAVERE PUUKOOL

4 riietuseset, mis muudavad aiatöö mugavaks

igavere
21 March 2019 11:20 Comment(s)

Kas Sa oled juba hakanud kevadisteks aiatöödeks ettevalmistusi tegema?

Sel kevadel alustage aias töötamiseks vajaliku riietuse ja töövahendite valimisega varakult.


Riietus ja töövahendid võivad mõjutada meie kogemust ja emotsioone aiast. Laste ja vabatahtlike abiliste puhul on see aga ülioluline.


Proovige oma abivalmis võsuke veel teist korda aiatöödele appi saada, kui ta on muru riisudes endale rakud kätte saanud, kuna ei soovinud päikese võtmise eesmärgil kindaid kätte panna. Ei tule tuttav ette?


Aga kas Teil on ette tulnud, et aias toimetades olete vihma kätte jäänud ja pidanud märgade riietega tuppa minema, ise endale lubades, et kohe kui vihm üle jääb, lähen istutan edasi?  Ka seda pole juhtunud? Olgu!


No siis selline olukord, kus tuleb välja, et kuigi ostsite kaks paari töökindaid korraga, avastate  rohimistöödega alusades, et keskmine sõrm piilub kindast välja ja veel mõlemal paaril? Ikka mitte? No hea küll!


No, aga põlved on Teil ikka pärast rohimist mitu päeva valusad olnud kui kivi või käbi on põlve alla jäänud? Seda ma arvasingi! Kuid õnneks pole Te oma mures üksi!4 riietuseset, mis muudavad aiatöö mugavaks


1.  Töökindad ja mitte niisama töökindad – aiatöökindad!


Kinnaste valik aiatööde jaoks on kõige alus!  Õige kinnas on paraja suurusega, hoiab käed kuivad ja ei sega töö tegemist. Naerate?

Võtke väljakutse vastu ja proovige erinevate müügil olevate töökinnastega palaval päeval  5-6 tundi rohida või siis  sama kaua püsililli jagada…. Millised on tulemused?

Võin kogemustele toetudes kinnitada, et kui kindad on liiga suured, loksuvad nad käes ja on sõrmeotstest nii laiad, et peenemat rohimistööd nendega teha ei saa.

Kui aga olete korra valinud liiga suured kindad ning otsustanud järgmine kord väiksema numbri kasuks, selgub, et juba mõne aja pärast on kõige pikem sõrm leidnud tee vabadusse ja piilub, must muld küüne all, töökindast välja. Millised oleksid siis soovitused?


Töökinnaste valimisele panustage sama palju aega kui kingade puhul!


Minge poodi ja proovige erinevaid kindaid ja suurusi. Pöörake tähelepanu eelkõige kinnaste sõrmede pikkusele ja materjalile.


Erinevate tööde jaoks võiks muidugi valida erinevast materjalist kindad (nagu valite erinevad jalanõud pidusse ja jooksurajale minekuks).


Näiteks täisnahast töökindad sobivad ainult kuiva ilma ja kuivade tööde jaoks . Kui nahk saab märjaks, muutub ta ebameeldivalt libedaks ja pärast kinnaste kuivatamist on tegu, et neid ära tunda.


Kinda randmeosa pikkus ja lõige ei ole tavaliselt tööde tegemise juures oluline, kuid mugavus ja hea tunne, et kindad püsivad kindlalt käes annab jõudu pikaks tööpäevaks.


Mõnede tööde tegemisel on vaja ka kummikindaid. Materjali valik peab sõltuma töö iseloomust. Paksemate kummikinnaste sisse võiks osta väga õhukesed puuvillased sõrmikud, mis aitab natuke leevendada käte higistamist.


Minu soovitus: Valige erinevate tööde jaoks ka erinevad kindad. Materjali valik otsustage selle järgi, mis tööd hakkate tegema. Proovige esialgu mitmeid kaubamärke, et leida edale just see õige. Oleks hea meelde jätta, mis firma toodangut meelsamini kasutate ja kust poest need ostsite, et järgmine kord kui vajadus tekib, saaksite teha kohe kiire ostu.


2.  Püksid , mis on ühtaegu mugavad ja praktilised


Pükste valimisel tuleb järgida eelkõige nende praktilisust.


Kõige vähem paksu verd tekitavad tööpüksid, mis kuivavad kiiresti– nii peale vihma kui ka pesumasina külastamist.


Oleks hea kui nad istuksid ideaalselt, isegi siis kui keha seal sees ei vasta rahvusvaheliste pesumodellide standarditele.


Püksisääre pikkus on pigem pikem kui lühem, et vajadusel päikesest puutumata jäänud sääri varajata ja kõrges rohus kõndida.


Mõned soovivad tööd teha lühikestes pükstes ning see pole kuskil keelatud. Tulemuseks võib olla aga sääskedest puretud  või nõgesekupladega kaetud sääred ja porised põlved, aga kuna tegemist ei ole elustiilisoovitustega, siis jäägu valikud igaühe enda teha.


Minu soovitus: Hingava, kiiresti kuivava ning samaaegselt ka mugava püksipaari leiate „ matkapükste„ riiulist. Sealt saab nii pikki pükse kui ka selliseid, millel saab sääred vajadusel/soovi korral eemaldada. Igati mugav ja praktiline valik.


Värvivalik võib olla küll kesine ning mõne jaoks liiga tume, kuid vähemalt ei paista pori kohe välja.


Hilissügiseks ja talveks võiks valida „soojendusega“ pükisd, ehk nn. Softshell materjalist koivavarjud.


3.  Peakate vastavalt ilmale.


Eestis valitsev aastaringne halb suusailm ei pea sugugi seda tähendama, et kuuma päikse käes tuleb läki-läkit kanda. Olgem loomingulised!


Varakevadiste aiatööde puhul ei tohiks vähetähtsaks pidada  nii soojema mütsi kui ka salli kandmist. Lõõskav tuul ja selle tulemusel ligi hiiliv radikuliit võivad Teie suurtele plaanidele jämeda kriipsu peale tõmmata. Hoidke oma tervist!


Kui ilmad juba soojemaks lähevad ja päike kõrgemalt paistma hakkab, ei tohiks aiamaale või iluaeda minnes peakatet unustada. Hea oleks see ka päikese kaitseks pähe panna, mitte lamamistoolile vedelema jätta. Kui unustate end rohima, võib ununeda ka vee joomine ning mõnusast soojast päiksepaistest võib saada kuumarabandus. See lõpetab lõbusa puhkusenädala aias üpris kiiresti.


Minu soovitus: Varakevadise ja sügisese hooaja peakatte mood võiks õrnalt kopeerida sportlikku stiili ning materjali.


Kevad–suvisel perioodil võiks proovida heledat tooni looduslikest materjalidest peakatteid , mida on lihtne pesta ja mis ei lähe pesus tundmatuseni kokku. Võib proovida ka õlgedest kaabut, kuid selle pesemisest soovitaksin siiski hoiduda.


Sall või selle asendaja on aiatööde tegijale alati kauniks ja praktiliseks lisandiks.


4.  Vest iga ilma jaoks


Sellist asja nagu kõiki haigusi ravivat ravimit ja iga ilma jaoks sobilikke riideid pole siiski olemas. Püüan riiete osas seda mõtet igal kevadel uuesti kummutada, kuid erinevad temperatuurid ja tuul nii kevadel, suvel kui ka sügisel panevad mind uusi asju katsetama.

Vest on üks selline imelik riietusese, mis nagu oleks vajalik aga nagu poleks ka. Mina olen aastate jookusl proovinud erinevaid jakke, dressipluuse ja õhemaid jopesid, et ennast salakavala tuule eest kaitsta.

Esimene „ aiavest“ oli tõsiselt hea hilissügisene valik, mille sai jope peale panna ja millel oli väga palju taskuid. See ei seganud töö tegemist kuna varruakaid polnud ja käed said vabalt liikuda. Järgmisel kevadel selgus, et taskuid oli siiski liiga palju ja neisse jäänud seemned said suurepäraseks toiduks hiirtele, kes koos seemnetega anastasid ka osa vestist ning tekkis vajadus uue järele.

Järgmisena sai valituks „kilekattega“ fliisvest- sportlik, kehasse töödeldud, kerge, mugav- suurepärane kaaslane nii kerge vihmasabina kui ka tuulega. Kuumadel päevadel juunis tundsin end siiski nagu viiner kiles ja mitmelgi korral leidsin oma „vorstivesti“ alles järgmisel päeval õnnetuna ning põõsalindude poolt märgistatuna sealt, kuhu olin ta suvise kuuma hoo ajal visanud.

Keskmise paksusega fliisvest ilma liigsete taskute, kuid kõrge kaeluse ja pikkusega (vähemalt puusa kõige laiema osani), on suvel hea valik. Värvus on muidugi igaühe südametunnistuse küsimus kuid mõned soovitused võikisn siiski välja tuua:

Rohelise kõik varjundid võivad sind aeda „ära peita“- nii ei tea keegi, et sa oled seal tohutult tööd teinud, kuna Sa lihtsalt ei paista rohelusest välja. Erksama värvivaliku puhul on aga kaugelt juba märgata kui oled aeda läinud, samuti on puuoksale rippuma jäänud neoonkollane ürp juba kaugelt näha.

Minu soovitus: Investeerige julgelt ja ostke vähemalt 2 erinevat vesti.

Üks võiks nendest olla suvine, keskmise paksusega fliisist vest. See on mugav ja kerge ning peale pesu kuivab kiiresti. Tegumood valige vastavalt sellele, kas soovite oma kehakumerusi pigem rõhutada või siiski varjata. Vesti värv toogu välja pigem isikupära kui praktilisi vajadusi.

Teine vest võiks olla natuke suurem, mida saaks kanda vajadusel ka õhema jope peal nii varakevadel kui ka hilissügisel. See peaks pidama lund, rahet ja vett-elame ju ikkagi Eestis. Liigne vihmakindlus  võib aga väheke  kiiremate liigutuste puhul higistama ajada- seega valige hingav materjal. Selja osa peaks ulatuma istmikuni ning puusad jäägu vabaks- nii ei teki kummardades kardetud „torumeheefekti“.

Üks mõnus lahendus soojemale vestile on nn „kaks ühes“, kus ostes Softshell- materjalist jope, millel on varrukad tõmblukuga ning mida saab vajadusel vestiks muuta.
Mugavaid ja ilmastikule sobivaid veste võib leida nii tööriideid kui ka spordiriideid müüvatest kauplustest. Spordiriiete hulgast valides saate kindlasti värvidele suuremat tähelepanu pöörata.

Teksti autor :
Pille-Riin Villem, kellel on kuhjaga kogemusi ja sobimatuid tööriideid